bigtheme

کودکان و آبله مرغان Reviewed by Momizat on . آبله‌مرغان، بیماری ویروسی شدید ولی خوش‌خیمی است که ویروسی به نام واریسلا زوستر (VZV) آن را ایجاد می‌کند و شدیدا مسری است. اغلب افراد در سنین کودکی به این بیماری آبله‌مرغان، بیماری ویروسی شدید ولی خوش‌خیمی است که ویروسی به نام واریسلا زوستر (VZV) آن را ایجاد می‌کند و شدیدا مسری است. اغلب افراد در سنین کودکی به این بیماری Rating: 0
شما اینجایید:خانه » سلامت » بیماریها و سلامت » کودکان و آبله مرغان

کودکان و آبله مرغان

آبله‌مرغان، بیماری ویروسی شدید ولی خوش‌خیمی است که ویروسی به نام واریسلا زوستر (VZV) آن را ایجاد می‌کند و شدیدا مسری است. اغلب افراد در سنین کودکی به این بیماری مبتلا می‌شوند و با یک بار ابتلا به این بیماری نسبت به آن مصونیت پیدا می‌کنند. این بیماری در سنین کودکی با شدت کمتری ظاهر می‌شود ولی در بزرگسالی علائم بیماری شدیدتر خواهد بود. با وجود اینکه آبله‌مرغان در کل بیماری خطرناکی نیست، ۲ گروه افراد ممکن است وقتی در معرض این بیماری قرار می‌گیرند، ما را نگران کنند؛ نوزادان و کودکان کم‌سن و خانم‌های باردار. در صفحه «کودکان» این هفته با علائم و درمان‌های شایع این بیماری آشنا می‌‌شوید.

۱٫ چگونه به آبله‌مرغان شک کنیم؟
آبله‌مرغان، بیماری ویروسی‌ای است که ویروس واریسلا زوستر آن را ایجاد می‌کند و با تب و راش‌های پوستی قرمزرنگ خارش‌دار مشخص می‌شود. قبل از اینکه واکسنی برای این بیماری تهیه شود، ۹۰ درصد افراد تا قبل از ۱۵ سالگی به این بیماری دچار می‌شدند اما امروزه به لطف واکسن شیوع آن در دنیا کاهش یافته است.
معمولا تب اولین علامت آبله‌مرغان است و دنبال آن فرد احساس کسالت، گلودرد و کاهش اشتها دارد. بعد از آن راش‌های قرمز رنگ پوستی شدیدا خارش‌دار ظاهر می‌شوند که به‌تدریج تاولی خواهد‌شد. ضایعات پوستی بعد از چند روز خشک و پوسته‌پوسته می‌شوند. پوست صورت، سینه، پشت و اندام‌ها بیشتر از نواحی دیگر گرفتار ضایعات پوستی می‌شوند و این گرفتاری پوستی ۴ روز طول می‌کشد و ضایعات جدید دائم ایجاد می‌شود اما خشک شدن همه ضایعات و پوسته‌ریزی آنها ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد.
۲٫ راه انتقال چیست؟
آبله‌مرغان از طریق تماس با ضایعات پوستی و تنفس در فضایی که فرد مبتلا در آن زندگی می‌کند، منتقل می‌شود. فرد مبتلا می‌تواند حتی قبل از بروز ضایعات پوستی که تشخیص را قطعی می‌کند، بیماری را منتشر کند. از زمانی که ویروس وارد بدن کودک می‌شود تا شروع علائم دوره کمون حدودا
۲ هفته وجود دارد و فرد حتی در این دوره هم ممکن است بیماری را به افراد دیگر منتقل کند. در واقع، بیشترین سرایت از ۲ روز قبل از بروز علائم تا زمانی که ضایعات پوستی خشک شوند، دیده‌می‌شود.
۳٫ واکسن تا چه حد از بروز بیماری پیشگیری می‌کند؟
۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که واکسینه می‌شوند به آبله‌مرغان مبتلا نمی‌شوند. البته برخی افراد بعد از واکسینه شدن هم با شدت خفیفی از آن مواجه می‌شوند که ممکن است تب بسیار خفیف و راش‌های قرمز رنگ ناچیزی داشته باشد.
۴٫ آیا ممکن است کسی برای بار دوم به آبله‌مرغان مبتلا شود؟
اغلب افرادی که به آبله‌مرغان مبتلا شده‌اند برای بار دوم به این بیماری دچار نمی‌شوند اما به ندرت هم دیده شده فردی ۲ بار به این بیماری مبتلا شده باشد. برخی افراد هم دچار زونا می‌شوند. زونا در واقع، فعال شدن دوباره ویروس آبله‌مرغان در دوران بعد از میانسالی است (این ویروس‌ها هنگام ابتلا به آبله‌مرغان در سیستم عصبی باقی می‌مانند و پس از مدتی دوباره فعال می‌شوند) و برخلاف آبله‌مرغان که در تمام بدن پخش می‌شود، فقط قسمت‌های کوچکی از پوست را در طول یک مسیر عصبی خاص در یک طرف بدن مورد حمله قرار می‌دهد.
۵٫ چه درمانی برای آبله‌مرغان وجود دارد؟
۲ نوع درمان برای آبله‌مرغان وجود دارد؛ نوع اول که برای کاهش علائم است و نوع دوم که خود ویروس را هدف قرار می‌دهد اما واقعیت این است که همه به درمان نیاز ندارند. علائمی مثل تب و خارش که آزاردهنده هستند را به ترتیب با استامینوفن و آنتی‌هیستامین‌ها کنترل می‌کنند. حواستان باشد هرگز در این شرایط برای پایین آوردن تب کودک از آسپیرین استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد نشانگان خطرناکی به نام نشانگان ری می‌شود. بهترین درمان تب برای کودکان استامینوفن با دوز مناسب برای وزن کودک است. برای کنترل خارش در کودک نیز از دیفن‌هیدرامین و لوسیون کالامین استفاده می‌شود. در مورد نوع دوم درمان که خود ویروس را هدف قرار می‌دهند، می‌توان از داروی آسیکلوویر (زوویراکس) استفاده کرد. البته این دارو زمانی که در ۲۴ ساعت اول ظهور راش‌های پوستی استفاده شود، موثر خواهد بود. این دارو نیز به همه توصیه نمی‌شود و در موارد خاص مثلا برای کودکانی که مشکلات ریوی مزمن دارند، دچار مشکلات پوستی مانند اگزما هستند، کودکانی که به هر دلیلی کورتون مصرف می‌کنند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند (مثلا به‌دلیل پیوند عضو، سیستم ایمنی‌شان ضعیف نگه داشته می‌شود) تجویز می‌شود. آسیکلوویر هم به شکل قرص و هم به شکل آمپول وجود دارد.

منبع: هفته نامه سلامت به نقل از Uptodate

درباره ی نویسنده

مطالب ارسالی: : 1261

دیدگاهتان را ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است Copyright © 2013 yektanameh.ir, All rights reserved

Scroll to top