bigtheme

مشکلات پوستی آقایان Reviewed by Momizat on .           مشکلات پوستی آقایان   دكتر مسعود داودي ، متخصص پوست و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي بقيه‌ا... : تعداد مرداني كه براي حل مشك           مشکلات پوستی آقایان   دكتر مسعود داودي ، متخصص پوست و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي بقيه‌ا... : تعداد مرداني كه براي حل مشك Rating: 0
شما اینجایید:خانه » سلامت » بیماریها و سلامت » مشکلات پوستی آقایان

مشکلات پوستی آقایان

آقایان

 

 

 

 

 

مشکلات پوستی آقایان

 

دکتر مسعود داودی ، متخصص پوست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا… :

تعداد مردانی که برای حل مشکلات زیبایی اقدام می‌کنند، بسیار کمتر از زنان است اما تعداد مردانی که با مشکلات و بیماری‌های جدی پوستی مراجعه می‏کنند، بیش از زنان است. متاسفانه اهمیت ندادن به مسائل پوست و مشغله کاری و اجتماعی بیشتر آقایان، باعث می‌شود زمانی به پزشک مراجعه کنند که در مرحله شدید بیماری قرار گرفته‌اند، اما خانم‏ها معمولا زودتر مراجعه می‌کنند و پیگیر درمانشان هستند. بروز برخی بیماری‏های پوستی بین مردان شایع‌تر از زنان است که در ادامه به اختصار به آنها می‌پردازم:

• اگزما: شایع‌ترین مشکل پوستی مردان، حساسیت یا اگزمای پوستی است که می‌تواند با شغل و حرفه فرد مرتبط باشد. برخی از مردان با مواد و فرآورده‌های شیمیایی سروکار دارند، در این صورت اگر مسائل بهداشتی و امنیتی را در مورد تماس پوست با مواد شیمیایی، محرک و حساسیت‌زا رعایت نکنند، احتمال ابتلایشان به اگزما افزایش می‌‌یابد. مثلا کسانی که با فرآورده‌های نفتی سروکار دارند، افراد شاغل در پالایشگاه‌ها، پمپ‌بنزین‏ها و تعمیرگاه‌ها بیشتر به مشکلات پوستی مختلفی به شکل اگزما‌های پوستی در نقاط مختلف بدنشان گرفتار می‌شوند. قطعا شایع‌ترین قسمتی که به اگزما مبتلا می‌شود، دست‌هاست که در تماس بیشتری با محیط قرار دارند. مشاغل دیگری مانند بنایی یا کار در ساختمان‏ هم می‌تواند به‌دلیل تماس با موادی که در قسمت‏های مختلف ساخت و ساز استفاده می‌شود، باعث بروز اگزماهای پوستی شود.

عوارض پوست چرب: اصولا پوست آقایان نسبت به خانم‏ها چرب‌تر است و بیشتر کسانی که پوست چرب دارند، می‌گویند ظاهر پوستشان کثیف و چرک به نظر می‌رسد بنابراین برای پاک کردن چربی آن به انواع شوینده‌ها متوسل می‌شوند، در حالی که تنها راه برطرف کردن چربی پوست، شستشوی مکرر پوست با شوینده‌های مخصوص پوست‌های چرب است. در واقع همین چرب بودن زیاد پوست است که باعث بروز آکنه‌های شدید در مردان جوان می‌شود اما علاوه بر این، افرادی که پوست و موی چربی دارند، ممکن است یک نوع اگزمای پوستی به اسم درماتیت سبوره را نیز تجربه کنند.

• شوره سر: خفیف‌ترین نوع درماتیت سبوره، همان شوره معمولی سر است. از آنجا که شوره زیاد روی لباس فرد می‌ریزد یا به راحتی بین موها دیده می‌شود، ظاهر ناخوشایندی دارد. درماتیت سبوره‌های شدیدتر حتی ممکن است غیر از ناحیه سر، ابروها، لبه مژه‌ها، لاله گوش، کناره‌های بینی و ناحیه سینه و پشت را نیز درگیر کنند. علت اصلی این بیماری به خوبی مشخص نیست اما وجود یک قارچ ذره‌بینی که روی پوست زندگی می‌کند در تشدید علائم بیمار موثر است. البته در برهه‌هایی از زمان که فرد استرس دارد و بی‌خواب می‌شود، معمولا علائم بیماری شدت می‌یابد.

• ریزش ارثی موی سر: این نوع ریزش مو بین آقایان بیشتر از خانم‏هاست. بیشتر افرادی که به این علت به مطب‌های پوست مراجعه می‌کنند، در سنین نوجوانی و جوانی یا به عبارتی قبل از ازدواج هستند که زیبایی ناشی از موها برایشان اهمیت بیشتری دارد. از نظر پزشکی، درمان‌های دارویی در این نوع ریزش موی سر خیلی موفق نیست اما با داروهای جدید ممکن است بتوان روند ریزش مو را کند کرد.

• ضایعات قارچی: با توجه به اینکه مردان شغل‌های پرتحرک و فعالیت‌های جسمی بیشتری نسبت به خانم‏ها دارند و طبیعتا تعریقشان بیشتر است، زمینه ابتلایشان به ضایعات قارچی بیشتر فراهم می‌شود. یکی از شایع‌ترین ضایعات قارچی، ضایعات ناشی از قارچ تینه‌آورسیکالر است که به شکل لکه‌های قهوه‌ای روی سینه، پشت و بازوها مشاهده می‌شود که به‌ندرت ممکن است در کشاله‌ها و صورت هم ایجاد شوند. از دیگر ضایعات قارچی شایع بین مردان که به دنبال فعالیت‌های بدنی، شغلی یا ورزشی به‌وجود می‌آیند، ضایعات قارچی ناشی از قارچ‌های کپکی است که لای انگشتان و کف پا و کشاله‌ها را درگیر می‌کند.

• سرطان پوست: با توجه به اینکه مردان پوشش کمتری نسبت به خانم‏ها دارند و بیشتر در فضای باز و زیر تابش نور آفتاب قرار می‌گیرند یا کمتر از کرم‏های ضد‌آفتاب استفاده می‌کنند، بیشتر هم به سرطان پوست مبتلا می‌شوند. احتمال بروز سرطان‌های پوستی در مردانی که زیاد در فضای باز و زیر نور خورشید قرار می‌گیرند، مانند کشاورزها، دامپروران و کارگرانی که به هر دلیلی در بیابان‏ها و… کار می‏کنند، بیشتر است.

منبع : هفته نامه سلامت

درباره ی نویسنده

مطالب ارسالی: : 1261

دیدگاهتان را ثبت کنید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است Copyright © 2013 yektanameh.ir, All rights reserved

Scroll to top